Vücutta çıkan çıbanlar, genellikle ağrılı oluşumlardır. Kıl diplerinde başlayan iltihaplanmanın ilerlemesiyle oluşan sert kitlenin olgunlaşması sonucunda içindeki iltihabın dışarıya akmasıyla kendiliğinden iyileşme gösterirler. Kendiliğinden iyileşmeyen çıbanlara cerrahi olarak müdahale edilerek, içindeki iltihap akıtılır. Özellikle yayılma gösteren çıbanların tıbbi müdahaleyle iyileştirilmesi gerekir. Vücudun farklı yerlerinde çıbanlar çıkabilir. En fazla yüzde, gözlerde, boyun, ense, sırt, kaba etler, bilekler çıbanların etkilediği alanlardır. Genellikle giysilerin deriyle temas ettiği yerlerde daha fazla görülürler.

Vücutta çıkan çıbanlar neden oluşur?

Ciltte genellikle stafilokok bakterisinin oluşturduğu tepkimeler sonucunda çıbanlar oluşmaktadır. Kıl köküne inen bakteri burada irinli yapının oluşmasını sağlar. Bunun dışında dengesiz beslenme, alkol tüketimi, bağışıklık sisteminin zayıf olması, yağlı besinlerin tüketimi çıban oluşumunda etkilidir. Ayrıca şeker hastalığı, cilt hastalıkları gibi etkenlerde çıbanların oluşumunda risk faktörüdür.

Çıban belirtileri

Çıbanın oluşmaya başladığı andan itibaren ciltte kızarıklık meydana gelir. Buna acıma ve ağrı eşlik eder. Hızlı bir şekilde ilerleyen oluşumun orta kısmında beyaz sarı renkli görünüm oluşur. Çıban giderek sertleşir, içi irinle dolar. Bu yapının içinde bağışıklık sisteminin gönderdiği akyuvarların ve mikropların ölü atıkları birikir. Bu esnada ciltte oluşan gerginlik en üst düzeye çıkar, ağrısı artar.

Kişilerin vücut dirençlerine bağlı olarak iyileşme süreci farklılık gösterebilir. Bu süreçte çıbanların sıkılmaması, patlatılmaması gerekir. Genellikle çıbanlar kendiliğinden iltihabı akıtır. Küçük çıbanlar iz bırakmadan iyileşirken, büyüklerde iz kalma sorunu yaşanabilir. Bu nedenle erken aşamada tıbbi destek alınması yararlı olur. Özellikle burun, dudaklar ve göz çevresinde çıkan çıbanlar oldukça risklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir