Kör çıban, daha çok yüzde, sırtta, ensede, boyun ve sırtta görülen uzun süre iyileşme göstermeyen iltihaplı çıbanlardır. Genellikle stafilokok denilen bakterilerin kıl köklerinde başlattığı enfeksiyonun ilerlemesi sonucunda ortaya çıkar. Cilt hastalıkları arasında en fazla görülen rahatsızlıktır. Enfeksiyonun oluşmasıyla şiş ve kırmızı bir şişlik ortaya çıkar. Bu büyüdükçe ağrısı artar, orta kısmında sarı beyaz renkli bir baş verir. Dışarıdan dokunulduğunda, oldukça sert olduğu görülebilir. İyice olgunlaştıktan sonra, 3-4 günde şişliğin içindeki iltihap zayıf olan bölgeden dışarıya akar. Bu aşamalarda kör çıbanın olduğu bölge çok temiz tutulmalıdır. Elle bile dokunulduğunda, ellerin temiz olması gerekir. Aksi halde kör çıban başka yerlere yayılma eğilimi gösterir.

Kör çıbanın içindeki cerahat akınca, birkaç günde üzeri kabuk bağlar. Kabuk daha sonra kılla birlikte düşer. Bu alanda küçük bir çukur şeklinde iz kalır. İz giderek azalsa da, tamamen kapanmaz. Kör çıban uzun süre baş vermeyen, iyileşmesi bile diğer çıbanlara göre daha uzun süren çıbanlardır. Bu süreçte çıbanın kesinlikle sıkılmaması, herhangi bir darbeye maruz bırakılmaması gerekir. Ayrıca giysi tahrişlerine engel olunmalı, kılların tıraş edilmesinden kaçınılmalıdır. Temizlik en önemli etkendir. Özellikle uzun süre baş vermeyen kör çıbanlarda tıbbi destek alınması tavsiye edilir.

Kör çıban tedavisinde ne yapılmalı?

Normal çıbanlar gibi 3-4 günde olgunlaşmayan, kolay baş vermeyen bu çıbanların olgunlaşması için bitkilerden faydalanılabilir. Çıbanın olduğu bölge közde pişmiş soğan zeytinyağı ile karıştırılarak sarılabilir, asma yaprağı, lahana yaprağı ile sarılabilir. Bu uygulamalar düzenli olarak yapılırsa, kör çıban daha hızlı olgunlaşır ve baş verir. Çıbanın üzerine sıcak suyla ıslatılan temiz bir bezle kompres yapılması da yararlı olabilir. Bu aşamada içindeki iltihap dışarıya akabilir. Ancak bu durumda yine bölgenin temizliğine özen gösterilmelidir.Kesinlikle kör çıban sıkılmamalı, üzerine baskı uygulanmamalıdır. Bölge tam olarak iyileşinceye kadar hijyen ortamı korunmalıdır. Kör çıban genellikle bağışıklık sistemi zayıf kişileri etkisi altına aldığından, vücudun direnci her zaman yüksek tutulmalıdır. Bu beslenmeye dikkat etmekle sağlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir