Koltuk altında çıkan çıban, çıban vücudun her yerinde çıkabilen iltihaplı lezyonlardır. Koltuk altında çıkan çıbanlarda ilk önce kıl diplerinde ve çevresinde sivilce şeklinde oluşur. Kıl dibinde meydana gelen iltihap bağ dokusuna yayılım gösterir. Burada düğümlenme ve fistül iltihaplanmaya neden olarak fibröz oluşumuna neden olur. Bunlar giderek iltihaplanmanın artmasıyla sert yapıdaki çıbanlara dönüşür. Çıban giysilerin temas ettiği, bu şekilde cildin sürtündüğü alanlarda daha kolay çıkar.

İlk dönemde koltuk altında mercimek büyüklüğünde olan düğüm iltihaplıdır. Bu derinlere yayılarak, apse olumuna neden olur. Giderek rengi koyulaşır ve şişer. Bu şekilde ağrılı, kaşıntılı koltuk altı yaralarına hidraedentis denmektedir. Yağ bezelerindeki iltihaplanma nedeniyle kıl köklerini ve kıl etrafını etkileyen sivilceyle başlayan ve bağ dokusuna yayılan çıbanlar oldukça bulaşıcıdır. Erkekleri ve kadınları eşit oranda etkiler.

Koltuk altında çıkan çıban için alınacak önlemler

Bu konuda yapılan araştırmalarda vücutta asidoza ve iltihaplanmaya neden olabilen peynir tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu kişiler bağırsaklarda hasara, mineral ve vitaminlerin, aminoasitlerin alınması engelleyen kahve, kolalı içecekler ve siyah çay tüketmemelidir. 6 ay süreyle et ve et ürünleri yenmemeli, yemeklerde az miktarda yeşil salata, meyve, yoğurt, sebze çorbaları tüketilmelidir. Et ve et ürünleri de peynir gibi vücutta asidoza neden olur.

Özellikle akşam yemeklerinde hayvansal gıdalar, hamur işleri, tahıl ürünleri tüketilirse, bunlar yeterince sindirilemez ve sorunların oluşmasına neden olabilir. Hamur işleri vücutta yağ oluşturan bir etkendir. Nişasta şekere dönüşmekte, şeker ise yağa dönüşerek vücutta depolanmaktadır. Et ve et ürünleri, peynir iltihap oluşumunda etkilidir. Bunların fazla miktarda tüketilmesi halinde, içerdikleri yağ ve proteinin etkisiyle aside dönüşürler. Bu asidin nötr hale getirilmesi açısından, daha fazla oranda vitamin ve mineral alınmalıdır. Asit ve mineralin birleşimi cüruf oluşumuna neden olmakta, bunlarda içerdikleri virüs ve mantarlar nedeniyle, vücutta toksik madde üretiminde etkili olmaktadır.

Koltuk altında çıkan çıban oldukça acı vericidir. Bu bölge daha fazla ter bezi içerdiğinden, sürtünme sırasında ağrı artmaktadır. Bu çıbanın iyileşmesini geciktiren bir unsurdur. Bu nedenle koltuk altının temiz ve kuru tutulması, giysilerle fazla temas etmemesi sağlanmalıdır. Beslenme düzenine de dikkat ederek, çıbanın kısa sürede iyileşmesi sağlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir