Kalçada çıban, ciltte zayıf alanlardaki kıl köklerinde başlayan kan çıbanı, fronkül diye bilinen iltihaplı oluşumlardır. Vücutta her bölgede etkili olabilirler. Özellikle kalçada kaba etlerde giysilerle temas eden bölgede yaygın şekilde görülür. Bunun dışında koltuk altı, kasık arası, bilekler, yüz, burun, ense, boyun gibi alanlarda da çıbanların olması yaygındır.

Çıban Nasıl Belirti Verir?

Kalçada çıban çıkmasında etken bakteri stafilokok kıl köklerinden girerek, bölgede iltihap oluşumuna neden olur. Tipik bir görünümü olduğundan, gözle bir teşhis edilebilir. Kişide kaşıntılı hastalıkların olması, fazla kilolu olma, aşırı kıllı olma, cildin fazla yağlı olması, aşırı terleme, direncin düşmesine neden olacak şeker hastalığı, kanser tedavisi, alkolizm gibi unsurlar kalçada çıban oluşumunu kolaylaştırır. İlk başlangıçta ağrılı ve kırmızı bir şişlik olarak oluşan, 3-4 gün içinde içi beyaz sarı cerahatli olan baş veren çıbanların 1 hafta içinde başındaki tıkacın açılmasıyla içinin boşalması yaygındır. İrin boşaldıktan sonra ağrı giderek azalır ve 4-5 günde bölgede iz bırakarak iyileşme gözlenir.

Sürekli tekrarlayan çıban nedenleri araştırılmalıdır.

Hastalarda çıban sürekli olarak tekrarlıyorsa, bu durumda şeker hastalığı başta olmak üzere diğer risk faktörleri araştırılmalıdır. Kalçada çıban başlangıç aşamasında uygun antibiyotikli merhemler, bitkisel ürünlerle kısa zamanda olgunlaştırılarak, iltihabın akıtılmasıyla tedavi edilebilir. Bu dönemde çıban çıkan bölgenin temiz tutulması, çıbanın yayılmasına da engel olur.

Olgunlaşmadan kesinlikle sıkılmamalıdır.

Olgunlaşma döneminde yani başın oluştuğu, içindeki irinin arttığı dönemden önce kesinlikle sıkılmamalı, üzerine basınç uygulanmamalıdır. Bu durumda bakteriler kılcal damarlar aracılığıyla kan dolaşımına katılır ve diğer alanlara yayılabilir, kan zehirlenmesi denilen ciddi sorunlara neden olabilir. Kıl köklerinin yüzeysel iltihabı olan küçük irinli oluşumların tedavisi kolayca yapılabilir. Bunları zedeleyebilen her türlü etken çıbanların yayılmasını kolaylaştıracaktır. Bu yüzden giysi tahrişi dahil olmak üzere, çok dikkatli olunmalıdır. Bunların birden fazla çoğalarak bir araya gelmesi sonucunda şirpençe denilen aslan pençesi denilen çıbanlarda meydana gelebilir. Bunlar tek çıbandan daha yavaş ilerleme gösterir ve kişilere daha fazla rahatsızlık verir. Bu nedenle mutlaka doktora giderek, tıbbi destek alınmalıdır. Cerrahi olarak çıbanın içindeki iltihap boşaltılmalı, antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir