Çıban için bitkisel çözüm, çıban ciltte yaygın şekilde görülen irinli lezyonlardır. Ciltte oldukça sert, ağrılı ve kırmızı renkte şişlikle ortaya çıkarlar. Enfeksiyona neden olan genellikle streptokok bakterisidir. En fazla saç köklerinde, yüzde, koltuk altı, boyun, kalça, omuz ve sırt gibi alanlarda etkili olur. Daha çok giysilerin sürtündüğü alanda oluşurlar. Bunların tedavisi de oldukça uzun süreli devam edebilir. Çıbanın farklı türleri olduğundan, bazılarının bir yıl bile süren tedavi süreci bulunmaktadır. Kişilerin bağışıklık sistemi zayıfladığında çıbanın ortaya çıkışı daha riskli olur. Çıbanın tedavisinde tıbbi yöntemlerin dışında, bitkisel çözüm yolları da kullanılabilir. Bu destekleyici tedavi çıbanın etkisini yitirmesine, yeniden oluşmamasına yardımcı olabilir.

Çay ağacı yağı: Bu yağ antibiyotik özelliğiyle, anti bakteriyel ve anti fungal özelliğiyle cilt sorunlarına iyi gelir. Özellikle mantar ve sedef hastalığında kullanılan çay ağacı yağı, çıbanlar içinde etkilidir. Uygulama sırasında çıbanların olduğu bölge ılık suyla yıkanır. Çıbanın olduğu yer birkaç damla çay ağacı yağıyla silinir. Cildiniz hassas bir yapıdaysa, yağı suyla birlikte seyrelterek kullanabilirsiniz. Daha sonra çıbanı bandajla sarın. Bunu yaparken ellerinizin temiz olmasına özen göstermelisiniz. Çıban bulaşıcı olduğundan, hijyene çok önem verilmelidir. Bu uygulama günde 2-3 defa yapılmalıdır.

Keten tohumu: Havanda dövülen keten tohumunu balla birlikte karıştırın. Bu lapayı çıbanın üzerine satın. Bu şekilde çıbanın irini akacak ve kuruyacaktır.

Kudret narı: Kudret yağı yağını günde 2-3 defa çıbanların üzerine sürebilirsiniz.

Ardıç bitkisi: Ezdiğiniz ardıç dallarını, iyice kaynatın. Bu suyun içinde ıslattığınız bezi çıbanın üzerine sarın.

Çıban için bitkisel çözüm önerilerinde hedef çıbanın yumuşaması, olgunlaşarak içindeki iltihabın akıtılmasıdır. Bitkisel önerileri genellikle haricen çıbana uygulanır. Düzenli olarak yapılırsa, kısa sürede çıbandan kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir