Çıban patlatma, çıbanlar vücutta herhangi bir bölgede meydana gelen iltihaplı oluşumlardır. Genellikle kıl diplerinde başlayan iltihabın nedeni streptokok bakterisidir. Enfeksiyonun artmasıyla birlikte çıban iyice sertleşir, sarı renkli baş verir. Çıban patlatma ancak çıbanın olgunlaşmasından sonra söz konusu olabilir. Ancak çıbanın olgunlaştıktan sonra kendiliğinden boşalması daha uygundur. Buna rağmen halk arasında çeşitli aletler kullanılarak çıbanlar patlatılır. Bu hem enfeksiyonun başka yerlere bulaşmasına, vücutta yeni çıbanların çıkmasına neden olur, aynı zamanda çıbandaki enfeksiyonun ilerlemesine neden olabilir. Çıbanın içindeki iltihabın yüzeye kadar çıkması, beyaz sarı renkte baş vermesi halinde, zaten kendiliğinden çıban patlar. Bu durumda çıbana müdahale edilerek riske girilmemelidir.

Çıban patlama doğru mudur?

Çıbanların henüz olgunlaşmadığı zamanda kesinlikle patlatılmaması gerekir. Özellikle parlak kırmızı renkte olan, çok ağrılı çıbanlara bu şekilde müdahale edilmemelidir. Bu çıbanlar patlatılmaya çalışılsa bile patlamazlar. Henüz olgunlaşmadığı için, çevredeki kılcal damarlara yayılan enfeksiyon sonucunda, bakteriler kan dolaşımına girer. Bunun neticesinde kan zehirlenmesi, böbrek problemleri gibi ciddi sorunlar yaşanabilir.

En doğru yaklaşım çıbanın iyice olgunlaşmasının beklenmesidir. Gerekirse bunun için bitkisel çözüm yollarına başvurulabilir. Közde pişirilen kuru soğan çıbanın üzerine sarılabilir. Kara merhem denilen çıban merhemi sürülebilir. Bu tür uygulamalar çıbanın kısa sürede olgunlaşarak, baş vermesini sağlayacaktır. Çıban patlatma bu şekilde desteklenirse, zaten kendiliğinden olur. Çıbanın içindeki iltihap dışarıya akar. Bundan sonra çıbanın üzeri antibiyotik merhem sürülerek, temiz bir gazlı bezle kapatılmalıdır. Hijyene çok önem vermek gerekir. Çünkü enfeksiyon oluşursa, bölgede şişlik ve kızarıklık devam eder. Üstelik çıbanın verdiği acı ve ağrı hafiflemez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir