Çıban nasıl geçer, çıban kıl kökü kesesine ya da yağ bezesine girip bu bölgede biriken bakteriler nedeniyle oluşan iltihaplı, içi irinli yapıdır. Toplumda yaygın görülen cilt sorunlarından biridir. İlk başta küçük pembemsi kırmızı kabarıklık şeklinde başlayan, gittikçe içi sarı irinle dolu bir şişliğe ulaşan çıbanı geçirmek için, öncelikle hijyen bir ortamın sağlanması gerekir. Çıban genellikle kendiliğinden içini boşaltan bir yapıdır. Ancak sertliği gitmeyen, irini akmayan çıbanların tek tedavisi cerrahi müdahaledir. Bunun dışında çıbanın olduğu alan temiz tutulmalı, etrafa bulaşmaması için özenli davranılmalıdır. Steril bir aletle çıbanın içi akıtılabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda çıbanın üzerinde oluşacak kabuğun kaldırılması halinde, başka yerlere yayılan enfeksiyonun yayılmasını ve tekrar çıkmasını tetikler. Bu nedenle içi akıtılsa bile, bölgeye antiseptik ilaçlarla pansuman yapılmalıdır.

Çıbanın geçmesi için nelere yapılabilir?

Beslenme çıbanların geçirilmesi için, en önemli unsurlardan biridir. Çıbanlar sürekli olarak tekrarlıyorsa, çıbanları geçirmek için özellikle antibiyotik içeriği olan sarımsak tüketimine önem verilmelidir. Sarımsak hem antibiyotik madde içermekte, hem de kanı temizleme özelliğine sahip bir besindir. Bunu yemeklerin içinde kullanabileceğiniz gibi, direkt olarak ta tüketebilirsiniz.

Çıbanın ilk çıktığı yayılma aşamasında güzel avrat otu kullanarak, çıbanın ilerlemesine engel olabilirsiniz. Hem çıban büyümez, hem de geçmesini sağlarsınız.

Çıbanı geçirmek için bilinen yöntemlerden biri de, bir uzman desteğiyle barut kullanılmasıdır.

Çıban tedavisinde kullanılacak bitkisel çaylarında yararı olur. Özellikle lavanta, limon, papatya, kekik bitkilerinin karışımıyla hazırlayacağınız çayla çıbanın olduğu alanı düzenli olarak silebilirsiniz. Bir süre sonra çıbanın etkisi ortadan kalkacak, içindeki irinli madde boşalacaktır.

Çıban oluşumunu önlemek, çıbanı tedavi etmek için, gün içinde 3 defa tarçın çayı ya da kekik çayı içebilirsiniz. Ekinezya çayı da bu konuda tavsiye edilen bitkisel çaylardan biridir. Bu bitkisel çaylar bağışıklık sistemini güçlendirerek, bakterilerin vücutta çıban oluşturmasına engel olur. Kanı temizleme etkileri nedeniyle bakterilerin kan zehirleme etkisi de engellenmiş olur.

Çıbanların fazla büyük olmayanları için, evde bu yöntemleri uygulayarak tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz. Önemli olan çıbanın olduğu yerin temiz tutulmasıdır. Bu hem vücudunuzun başka yerinde çıban çıkması önler, hem de çıbanın daha kolay geçmesini sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir